Festiwal Doliny Sanu 2016
MUCZNE. Siedlisko Carpathia.
Fot. Pixabay/CC0
W sobotni wieczór (20.08.2016) w ramach V edycji Festiwalu Doliny Sanu odbędzie się koncert „W górach jest wszystko co kocham”. Muzykę poprzedzą już od g.16.00 atrakcje dla dzieci, degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami przy muzyce.
Koncert zespołu 4 Pory Roq o godz. 19.00 i Dom o Zielonych Progach o g. 20.15.
Wstęp wolny.
Ramowy program V jubileuszowej edycji festiwalu Doliny Sanu
Muczne 20 sierpnia 2016
Początek dnia festiwalowego – godzina 16:00
Przywitanie gości oraz zapowiedź nadchodzących atrakcji
Godz. 16:15 – 16:30
Konkursy dla dzieci, akcje promocyjne
Obszar festiwalu
Degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami przy muzyce.
Godz. 16:30 – 17:30
Koncert
Obszar festiwalu
Degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami.
Godz. 17:30 – 18:30
Koncert
Obszar festiwalu
Degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami.
Godz. 18:30 – 18:45
Dolina Sanu – prezentacja
Obszar festiwalu – Rozpalenie ognisk
Konkursy pod sceną, wręczenie nagród
Lasy Państwowe – prezentacja
Godz. 19:00 – 19:45
Koncert zespołu 4 PORY ROQ
Zespół 4 PORY ROQ powstał w styczniu 1992 r., jako Zespół szkolny. Sam jest twórcą wykonywanych utworów, do których teksty pisze solistka zespołu Anna Bobruś. Muzykę komponują wspólnie. Od początku odnosili poważne sukcesy artystyczne w młodzieżowych konkursach muzycznych. Już jesienią 1992 roku uzyskali I miejsce w Ogólnopolskich Reprezentacjach Muzycznych CHRYPA’ 92 w Krakowie. Wzięli udział niemal we wszystkich najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach muzycznych w kraju. Zawsze byli dostrzegani przez jurorów i publiczność. Dlatego często z poszczególnych konkursów przyjeżdżają z kilkoma nagrodami, wśród których obok nagród głównych znajdują się również nagrody publiczności.
Piosenka autorska, którą tworzą jest rozpoznawana przez publiczność wielu znaczących festiwali muzycznych i często wspólnie z nimi wykonywana podczas koncertów. Mniej znana i rozpoznawana jest we własnym mieście i regionie, mimo, że zespół chętnie koncertuje. Zespół 4 PORY ROQ jest znakomitym Ambasadorem Muzycznym Chełma, Ziemi Chełmskiej i Lubelszczyzny. Dlatego tytuły prasowe: „Chełm reprezentuje Lublin” – mowa np. o festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, nie są przypadkowe, a wykaz nagród i osiągnięć artystycznych zespołu, jest niezwykle imponujący. Wśród nich I nagroda czyli Złote Skrzydło na Festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2005 roku. Skład Zespołu 4 PORY ROQ ulegał częstym zmianom.
Skład zespołu:
Ania Bobruś – wokal, teksty
Grzegorz Sykuła – gitara akustyczna
Marcin Wójtowicz – bas akustyczny
Michał Słomiński – instrumenty klawiszowe
Godz. 19:45 – 20:15
Część Multimedialna: Multimedialny Pokaz Diaporam i filmów zaproszonych gości
Cztery Żywioły – Powietrze, Ziemia, Woda i Ogień
Godz. 20:15 – 21:30
Koncert DOM o ZIELONYCH PROGACH
Obszar festiwalu
Degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami.
„Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest…
Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od parunastu lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki „Domu” weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a Gór mi mało czy Zostanie tyle górdoczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy „idzie w lud” i staje się jego własnością.
Ogromną zasługą „Domu” jest też współtworzenie projektu „W górach jest wszystko, co kocham…” – cyklu koncertów w ośrodkach akademickich całego kraju, od dziesięciu lat promujących wgórową piosenkę. No właśnie… powstał nawet nowy przymiotnik: wgórowa może być piosenka, koncert, wykonawca, nastrój. Nawet tiszerty bywają wgórowe.
Od samego początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Basia Mendyk, również od zawsze w zespole, pełna temperamentu, a gdy trzeba liryczna, zawsze doskonała wokalnie. Bartosz Pelton Zalewski to klasa sama w sobie. W „Domu” najczęściej gra na gitarze basowej, ale też śpiewa, komponuje i pisze teksty. Wiosną 2006 do zespołu dołączył najmłodszy – Marcin Skaba, skrzypek, showman, wulkan energii, błyskawicznie nawiązujący kontakt z każdą publicznością, jej ulubieniec. To chyba jemu zespół zawdzięcza jazzujące brzmienia, również tych najstarszych, na nowo zaaranżowanych, piosenek.
Wkrótce po powstaniu, na YAPIE w roku 2002, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom” przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu.
Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham…” Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny – o zielonych progach
Godz. 21:30 – 21:45
Diaporama Specjalny: Multimedialny Pokaz Diaporam i filmów zaproszonych gości
Piąty Żywioł – Dolina Sanu
Godz. 21:45 – 22:00
Zakończenie dnia festiwalowego.