Ziemia Lubaczowska promuje atrakcje turystyczne
PODKARPACKIE, LUBACZÓW. Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska” współpracuje z samorządem województwa podkarpackiego.
Fot. Michał Mielniczuk
Dzisiaj (poniedziałek, 4 lipca 2016) członkowie zarządu województwa podkarpackiego spotkali się z samorządowcami zrzeszonymi w Związku Międzygminnym „Ziemia Lubaczowska”. Mowa była o możliwościach rozwoju tych terenów i roli samorządu województwa w tym procesie.
Do Związku należą miasto Lubaczów, gmina Lubaczów, Horyniec, Cieszanów, Narol. Jak mówił wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, do związku może przystąpić także powiat lubaczowski.
- Nasz główny i najważniejszy cel to zadbać o rozwój podkarpackiej części Roztocza, ziemi lubaczowskiej – mówi Wiesław Kapel. Wspólnie chcemy tworzyć ofertę turystyczną, gospodarczą, promocyjną miejsca w którym mieszkamy. Chcemy wspólnie podejmować działania dla rozwoju naszych społeczności.
Związek powstał w marcu 2016 roku, ma już budżet. Pierwsze wspólne działania to sieć questów.
Ponadto w planie są działania inwestycyjne, szczególnie wokół szlaku rowerowego Green Velo (miejsca obsługi turystów, platformy widokowe).
Marszałek Władysław Ortyl podziekował lubaczowskim samorządowcom za inicjatywę założenia związku międzygminnego.
- Aktywność lokalnych samorządów i działanie grupowe, którego przykładem jest powstały w tym roku Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska” – to najlepsza droga do rozwoju Roztocza.
- mówił marszałek Ortyl. - Działania te powinny być skoordynowane, a wcześniej powinny być ustalone priorytety. Samorząd województwa realizuje wiele działań na terenie powiatu lubaczowskiego. Są to inwestycje drogowe, szlak Green Velo, działania dla poprawy jakości transportu kolejowego, na rzecz uruchamiania połączenia z autostradą A4 i wiele innych. Chcemy rozwijać i promować nasze Roztocze, a nie tylko Bieszczady.
Przypomniał, że te obszary są wspierane z unijnych środków zarządzanych przez samorząd województwa – Krajową Sieć Obszarów Wiejskich i będą wspierane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponadto złożony jest wniosek dotyczący utworzenia Wirtualnego Muzeum Kresów Wschodnich.
Samorząd województwa i gminy z podkarpackiej części Roztocza będą współpracować.
Przykładem wspólnego działania jest „Festiwal Kultur i Kresowego Jadła” w w Baszni Dolnej organizowany od 31 lipca do 7 sierpnia. Imprezy przygotowują gmina Lubaczów, samorząd województwa, samorządy Horyńca Zdroju, Cieszanowa i Narola oraz Kresowa Osada w Baszni Dolnej.
Zapowiedzią festiwalowych atrakcji były w Urzędzie Marszałkowskim występy Duo Impressive, Zespołu Pieśni i Tańca Kresy oraz kapeli Pawlaki. Kresowe zakąski serwowała Kresowa Osada z Baszni Dolnej.