Będzie mniej cukru w jedzeniu niemowląt
Projekt przepisów unijnych, które pozwoliłyby na utrzymanie zawartości cukru w jedzeniu dla niemowląt na poziomie trzykrotnie wyższym niż rekomendowany przez światową Organizację Zdrowia (WHO) został zawetowany przez Parlament Europejski.
Fot. Pixabay/CC0
Posłowie do Parlamentu Europejskiego proponują także obniżenie unijnych norm dotyczących limitu cukru w diecie, aby odpowiadały zaleceniom WHO.
- To ważny krok w stronę zapewnienia, że przepisy UE dotyczące jedzenia dla niemowląt i małych dzieci, mają przede wszystkim na względzie ich dobro. Propozycja Komisji Europejskiej pozwoliłaby, aby jedzenie dla niemowląt zawierało wyższy poziom cukru, niż ten rekomendowany przez WHO. Wprowadzenie tak wysokiego poziomu cukru do diety, zwłaszcza w tak wczesnym okresie, przyczyniłoby się do zwiększenia otyłości wśród dzieci oraz wpłynęłoby na ich rozwijające się preferencje smakowe. Poziom dodawanego cukru, jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci, powinien być ograniczony do minimum - powiedział Keith Taylor (GREENS/EFA, Wielka Brytania).
Posłowie uznali, że propozycja Komisji jest "sprzeczna z zaleceniami zdrowotnymi WHO oraz komisji naukowych z krajów członkowskich, które rekomendują znaczne ograniczenie spożywanych cukrów".
WHO rekomenduje ograniczenie udziału czystego cukru do mniej niż 10% całkowitej wartości energetycznej w spożywanym jedzeniu. Komisja proponuje kontynuację sytuacji, w której 30% wartości energetycznej żywności dla dzieci może pochodzić z cukrów (7,5 g cukru/100 kcal oznacza 30 kcal z cukru w 100 kcal łącznej energii).
W związku z tym, "że nieprawidłowe odżywianie się jest obecnie zdecydowanie najczęstszą przyczyną chorób i zgonów na świecie - częstszą niż tytoń, alkohol i brak aktywności fizycznej łącznie" (..) "maksymalny dopuszczalny poziom cukru powinien zostać znacznie obniżony zgodnie z zaleceniami WHO", uważają posłowie.
Parlament uważa również, że, zgodnie z zasadą zapobiegania, użycie nowych technologii, takich jak, organizmy genetycznie modyfikowane i nanotechnologia, niosących ze sobą nieznane obecnie, lecz możliwe ryzyko długoterminowe, powinno być zabronione w jedzeniu dla niemowląt i dzieci. Etykietowanie oraz marketing żywności dla dzieci powinny jasno informować, że produkty te nie są wskazane dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia oraz nie powinny podważać zalecenia wyłącznego karmienia piersią do szóstego miesiąca życia.
Sprzeciw został przyjęty 393 glosami za, przy 305 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu, skutkuje on wycofaniem wniosku, który musi zostać ponownie przygotowany.
Projekt wniosku reguluje wymogi dotyczące przetworzonej opartej na zbożach żywności dla dzieci i niemowląt i odnosi się do Artykułu 11 rozporządzenia UE, nr 609/2013, które daje Komisji Europejskiej kompetencje do przyjmowania aktów delegowanych, w których znajdują się konkretne wymagania dotyczące składu oraz informacji o regulowanym produkcie.