Zajęcia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w WSPiA
RZESZÓW. Oględziny miejsca zdarzenia oraz rekonstrukcja miejsca wypadku drogowego i zabójstwa z wykorzystaniem fantomów i zestawów pozoracji ran i urazów. Tak wyglądały zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w sześciu miastach regionu.
Oględziny miejsca zdarzenia zorganizowane zostały w Krośnie, Jaśle, Przemyślu, Dębicy, Łańcucie i Rzeszowie w grudniu i styczniu. Cykl zajęć zakończyło spotkanie zorganizowane 12 stycznia 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadził prof. Czesław Kłak, dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa oraz Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA oraz studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii.
Podczas spotkania młodzież uczestniczyła m.in. w oględzinach miejsca zdarzenia oraz prezentacji sposobów badania osób w celach dowodowych. Mogła zobaczyć specjalistyczne zestawy symulacyjne zakupione do Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA. Są to fantomy, zestawy pozoracji raz i urazów np. ran ciętych, rąbanych, tłuczonych, postrzałowych, oparzeniowych oraz ran pozorujących obrażenia odniesione w wypadku drogowym.
Podczas zajęć, które odbyły się w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uczniowie mogli wcielić się w śledczych pracujących na miejscu zbrodni. Jedni zajmowali się pobieraniem śladów linii papilarnych, inni szukali śladów biologicznych lub zapachowych. Wszystko po to, aby zapoznać uczniów z praktyczną stroną zawodu m.in. policjanta, sędziego czy prokuratora. Mogą również sprecyzować swoje zainteresowania i sprawdzić chcą wykonywać dany zawód.
Zajęcia miały również pomóc młodym ludziom zrozumieć problematykę zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz opiniowania sądowo–lekarskiego w procesie karnym. Mowa była także o sposobach ustalania rodzajów obrażeń i ich skutków w kontekście odpowiedzialności karnej. Przeprowadzono także rozważania i pokazy na temat kryminalistycznej rekonstrukcji miejsca wypadku drogowego, z wykorzystaniem fantomów prezentujących obrażenia człowieka, odniesione w takim wypadku.
Na koniec zajęć przedstawiona została problematyka antropologii kryminalnej w oparciu o zestawy symulacyjne pokazujące obraz czaszki człowieka w różnym wieku oraz czaszki płodu, w tym identyfikacji człowieka na podstawie budowy kości, a także odontologii – identyfikacji człowieka na podstawie uzębienia.
Zajęcia, podczas których studenci zaprezentowali symulowane oględziny miejsca zdarzenia, zorganizowane zostały w Krośnie, Jaśle, Przemyślu, Dębicy, Łańcucie i Rzeszowie. W spotkaniu w grudniu 2015 r. i styczniu 2016 r. uczestniczyło łącznie ponad 800 słuchaczy działającej przy WSPiA Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.
Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.