Konserwacja kaplicy świętego Huberta w Miłocinie
Zakończyły się prace konserwatorskie fragmentu malowideł ściennych w latarni oraz kopule kaplicy p.w. św. Huberta w Miłocinie.
Fundusze na ten cel pochodziły Urzędu Gminy w Głogowie Młp. (20 tys. zł), Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków (30 tys. zł) oraz ze środków własnych parafii. Ale na tym nie koniec.
Kaplica powstała w latach 1741-1745. Jej fundatorem był Jerzy Ignacy Lubomirski herbu Szreniawa, zapalony myśliwy, polujący w często w pobliskich lasach. Projektantem był Karol Henryk Wiedemann, budowniczy pochodzący z Saksonii. Jest najstarszym obiektem poświęconym patronowi myśliwych w Polsce.
Jeszcze w październiku 2015 parafia złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Gminy Głogów Małopolski o dofinansowanie prac konserwatorskich przy pozostałej części malowideł ściennych w kopule kaplicy. A na początku przyszłego roku zamierza złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.
- Pozyskane środki pozwoliłyby zakończyć prace w kopule oraz rozpocząć kolejny etap prac w niższych partiach nawy głównej – podkreśla ks. Edward Rusin, proboszcz parafii św. Huberta w Miłocinie.
- Do tej pory odnowiono 1 z 4 wnęk arkadowych w nawie głównej, pozostają jeszcze partie ścian w okolicach okien – podkreśla Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator dzieł sztuki. - Niezbędne są również prace związane z izolacją i osuszeniem fundamentów, pozwalające poprawić warunki wilgotnościowe panujące w dolnych partiach ścian nawy głównej oraz pomieszczeniu pod posadzką.
Kaplica p.w. św. Huberta należy do najcenniejszych obiektów zabytkowych (historycznie i artystycznie) w województwie podkarpackim, zarówno pod względem architektonicznym jak i wewnętrznych malowideł ściennych, z uwagi na swoją. Ponadto jest unikatowa ze względu na swoje przeznaczenie - do momentu wybudowania w pobliżu nowego kościoła była miejscem, w którym odbywały się coroczne msze św. ku czci św. Huberta, na które przyjeżdżali przedstawiciele kół myśliwskich z całego kraju.
Najbardziej znamiennym elementem miłocińskiej kaplicy jest znajdujący się w nawie głównej iluzjonistyczny ołtarz z obrazem św. Huberta.
- Do tej pory nie ustalono autora tej polichromii ściennej. Jej wartość artystyczna wskazuje na zatrudnienie przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego artysty o dużych umiejętnościach, wykształconego na najlepszych wzorcach włoskiej sztuki barokowej – mówi Elżbieta Wiącek-Lach, która kaplicy w Miłocinie poświęciła swoją pracę dyplomową.
Prowadzone w tym roku prace przy miłocińskiej kaplicy stanowią kolejny etap renowacji tego zabytku.
W 2010 r. udało się przeprowadzić remont stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji odgromowej. W 2011 r. – remont elewacji. W latach 2011-2012 i w roku 2014 - prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych we wnęce wschodniej nawy głównej z iluzjonistycznym ołtarzem z obrazem św. Huberta.
Rewitalizacja obiektu podniesie turystyczną atrakcyjność okolic Rzeszowa i trasy turystycznej Szlaku Gniazd Rodowych Lubomirskich.
W 2010 roku (za zgodą ówczesnego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego) zabytkowa kaplica została przeznaczona na muzeum kultu św. Huberta.
- Myślę, że przyszłe muzeum będzie dobrym przyczynkiem do tworzenia Podkarpackiego Centrum Kultu św. Huberta w Miłocinie – podkreśla ks. Rusin. - Będzie ono służyć nie tylko parafianom, myśliwym i leśnikom, ale także szerokiemu społeczeństwu.
Dorota Zańko