Na Podkarpaciu wzrośnie zatrudnienie. Prognoza agencji Manpower
Nowy rok będzie sprzyjał osobom poszukującym pracy i lepszych warunków zatrudnienia zwłaszcza w województwach wschodniej Polski - wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup.
Z opublikowanego we wtorek (8 grudnia 2015) kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, wynika, że większość pracodawców w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła +9 proc. To najwyższy wynik w Polsce od IV kwartału 2011 r. Prognoza uległa poprawie zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym, odpowiednio o 2 i o 4 punkty procentowe.
Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 11 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty, a 79 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
Biorąc pod uwagę poszczególne województwa to najlepszą prognozę netto zatrudnienia dla I kwartału 2016 r. uzyskano dla województw wschodnich (lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego) - wyniosła ona +15 proc. Dobre perspektywy są także w woj. dolnośląskim i opolskim, gdzie prognoza wyniosła +13 proc. Najniższą prognozę, ale nadal dodatnią, uzyskano dla woj. łódzkiego i mazowieckiego +6 proc.
W przypadku województwa podkarpackiego wzrost ma być najwyższy od 2008 roku.
Porównując rok do roku, największy wzrost optymizmu pracodawców również uzyskano w regionach wschodnich, gdzie wynik wzrósł o 11 punktów procentowych. W województwach dolnośląskim i opolskim uzyskano umiarkowaną poprawę prognozy, o 6 punktów procentowych. W woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim wynik uległ umiarkowanej poprawie, o 4 punkty procentowe. Natomiast niewielki spadek, o 2 punkty procentowe, odnotowano dla woj. małopolskiego i śląskiego.
Biorąc pod uwagę poszczególne sektory to najwyższe prognozy zatrudnienia w I kwartale 2016 r. odnotowano dla: produkcji przemysłowej, budownictwa oraz handlu detalicznego i hurtowego, odpowiednio (+18 proc., +17 proc. i +15 proc.). Zauważalnie pozytywny klimat na szukanie pracy odnotowano również w instytucjach sektora publicznego oraz rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +10 proc. oraz +8 proc.
Umiarkowany optymizm uzyskano dla sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Restauracje/ Hotele, a także Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +6 proc., +5 proc. i +4 proc. Niewielki optymizm odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, gdzie prognoza wynosi +3 proc. Najniższy wynik uzyskano dla branży Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, dla której odnotowano prognozę na poziomie +1 proc.
- Ten rok kończymy w optymistycznej i stabilnej atmosferze, jaka od dłuższego czasu konsekwentnie utrzymuje się na rynku pracy. Płynące od pracodawców sygnały wskazują, że nadchodzące miesiące przyniosą zarówno więcej miejsc pracy, jak i lepsze warunki zatrudnienia, - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
- Jak wynika z naszych badań oraz obserwacji rynku, prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych branżach są mieszane, jednak w każdym z sektorów odnotowujemy wzrost liczby ofert. Po grudniu możemy spodziewać się zakończenia czasu rekrutacji do prac sezonowych, które rokrocznie są dodatkowym zastrzykiem dla rynku pracy w okresie około świątecznym. Nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku, który staje się coraz bardziej przyjazny pracownikom - dodaje Janas.
Kurier PAP