Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

WSPiA uruchomiła Klinikę Administracji

Opublikowano: 2015-12-07 22:16:20, przez: admin, w kategorii: Prawo

RZESZÓW. Sprawy związane z pomocą społeczną i pomocą dla cudzoziemców to główne problemy, z jakimi mieszkańcy Podkarpacia będą mogli zwracać do otwartej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Kliniki Administracji. W Klinice na początek pracować będzie 15 studentów głównie kierunku administracja i prawo w WSPiA.

WSPiA uruchomiła Klinikę Administracji

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Klinika Administracji działająca przy Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu WSPiA otwarta została w poniedziałek 7 grudnia 2015 r. Jest to pilotażowy program do udziału, w którym zaproszono przedstawicieli Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z regionu.

Uruchomiona w WSPiA Klinika Administracji to pomoc nie tylko dla studentów uczelni – uważa prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Dzięki porozumieniom z GOPS i MOPS korzyści z naszej Kliniki będą czerpać zarówno mieszkańcy regionu, jak i studenci oraz pracownicy tych instytucji. Studenci będą mogli się uczyć od specjalistów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem realnych problemów. Państwo, przedstawiciele instytucji Pomocy Społecznej, będą mogli również zwrócić się do naszych pracowników naukowych o pomoc w wyjaśnieniu często zawiłych problemów prawnych. Gratuluję tak licznej grupie studentów, którzy zdecydowali się na pracę w Klinice i życzę powodzenia – mówił podczas otwarcia Kliniki Administracji prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA.

Podczas uroczystości grupa 15 studentów WSPiA otrzymała powołania do pracy w Klinice. Dodatkowo podpisane zostały porozumienia o współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej m.in. z Jarosławia, Tyczyna i Rzeszowa.

Jak tłumaczy dr Małgorzata Gajda–Durlik, Dyrektor Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu WSPiA, współpraca w tymi podmiotami jest istotna. – Szczególnie należy tu zwrócić uwagę na nowelizacje regulacji w zakresie profesjonalnej pomocy prawnej, które weszły w życie w ostatnich miesiącach. Pozwoliło to znacząco otworzyć katalog podmiotów trudniących się usługami prawnymi adresowanymi do obywateli – mówi dr Małgorzata Gajda–Durlik.

Utworzenie Kliniki Administracji przy WSPiA to bardzo ważne wydarzenie. – Od wielu lat współpracujemy z Wyższą Szkołą Prawa i Administracji m.in. przy realizacji projektu Legalność, Sprawność i Dobra Praktyka Administracyjna Warunkiem Dobrego Rządzenia. Możemy też liczyć na pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw, z którymi zwracają się do nas mieszkańcy. Teraz będziemy mogli przekazać nasze wiadomości młodym ludziom, którzy za kilka lat zaczną pracę w administracji publicznej. Im większe doświadczenia zdobędą teraz w czasie studiów, tym później będzie im łatwej w pracy zawodowej. Wysokie kwalifikacje będą także gwarantem profesjonalnego podejścia do pomocy osobom niezamożnym znajdującym się w trudnej sytuacji. Bardzo cieszę się, że możemy aktywnie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – mówi Maria Kulczycka, Kierownik GOPS w Jarosławiu.

– Praca w ramach Kliniki Administracji pozwoli przygotować studentów do świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej w wyspecjalizowanych punktach oraz organizacjach pozarządowych ds. pomocy prawnej. Stanowi także optymalne połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym, zawodowym przygotowaniem studentów — mówi dr Małgorzata Gajda–Durlik.

Dyrektor Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu WSPiA przypomina, że już nie tylko adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi i prawnicy zagraniczni są podmiotami świadczącymi pomoc prawną na podstawie regulacji ustawowej. Studenci kierunków: prawo i administracja (a w nieodległej przyszłości absolwenci) wyposażeni zostali w inne prawne możliwości świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej.

Dodaje, że zasadniczym celem działania Kliniki Administracji będzie bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym. – Klinika pozwoli naszym studentom pogłębić wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktycznych z dziedziny nauk prawnych i nauk o administracji. Ma także kształtować prawidłowe postawy etyczne niezbędne w przyszłej pracy zawodowej Absolwentów WSPiA. Klinika Administracji to także przedsięwzięcie, które będzie podnosiło świadomość prawną naszego społeczeństwa. Stworzy płaszczyznę wymiany poglądów i czerpania z doświadczeń praktyki stosowania prawa przez organy administracji publicznej – wylicza dr Małgorzata Gajda–Durlik.

Do kliniki będzie można się zgłosić ze sprawami z zakresu postępowania administracyjnego, sądowo-administracyjnego i samorządu terytorialnego. Studenci szczególnie skupiać się będą na sprawach związanych z pomocą społeczną i pomocą dla cudzoziemców.

Klinika Administracji to kolejna inicjatywa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji dająca możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. Od dłuższego czasu studenci WSPiA pomagają mieszkańcom regionu, pracując w Klinice Prawa. Miesiąc temu uruchomione zostało Centrum Mediacji i Arbitrażu oraz Klinika Przedsiębiorczości. W najbliższym czasie otwarta zostanie również Klinika Bezpieczeństwa.

Klinika Administracji WSPiA znajduje się na parterze budynku A przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości