Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Rogala - kamienne ozdoby z Podkarpacia

Opublikowano: 2015-12-03 19:16:59, przez: admin, w kategorii: Firmy

PRZYŁĘK. Efekty produkcji tej firmy są widoczne w całej Polsce - w kościołach, bankach, budynkach użyteczności publicznej, prywatnych domach.

Fot. Dorota Zańkofot. Dorota ZańkoFot. Dorota Zańko
Fot. Dorota Zańko

Fot. Dorota Zańko

 

Zakład Obróbki Kamienia Budowlanego „Rogala” w Przyłęku (gmina Niwiska, powiat kolbuszowski) powstał w 1990 r. Dziś jest jedną z największych tego typu firm w kraju. Swoje odziały posiada w Pińczowie (woj. świętokrzyskie), Starej Bukówce (woj. mazowieckie) oraz Wocławach (woj. pomorskie). Wizytówką jego działalności jest m.in. elewacja muzeum w Przemyślu czy elementy kamienne w czterogwiazdkowym hotelu „Arłamów” w Arłamowie.

 

Od początku działalności firma ten zajmuje się importem i obróbką kamienia naturalnego, w szczególności marmuru, trawertynu, granitu, piaskowca i onyksu.

 

Surowce, które wykorzystuje pochodzą z najrozmaitszych zakątków świata. Firma współpracuje bezpośrednio z ponad 100 kopalniami z ponad 40 krajów, m.in. z Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe, Brazylii, Boliwii, Wenezueli, Indii, Meksyku, Chin, Turcji, Ukrainy, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch.

 

Rogala” wykonuje okładziny ścian, elewacje budynków elementy schodów, posadzki, parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, obudowy i portale kominkowe, realizuje również indywidualne wyroby. Zainteresowani mogą tu nabyć nie tylko różnego rodzaju ozdoby, ale też meble z kamienia, jak stoły, ławki, a nawet łóżko.

 

Oferujemy najszerszą gamę kolorystyczną w kraju – podkreśla Kazimierz Rogala, właściciel przedsiębiorstwa. – Nasz Zakład jest wyposażony w najnowocześniejszy park maszynowy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, na życzenie klienta jesteśmy w stanie wyprodukować elementy o dowolnym kształcie i rozmiarze.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Galanteria budowlana dla budownictwa sakralnego czy świeckiego przechodzi podczas przygotowania tak naprawdę długą drogę.

 

Całość procesu produkcyjnego rozpoczyna się od wizyty naszych specjalistów w kopalni, gdzie wybierane są najlepsze bloki skalne. Wstępnie obrobiony materiał w postaci litej skały o wadze ok. 25 ton trafia do portu, skąd statkami transportowany jest do Polski. Z portu materiał przewożony jest do naszego zakładu produkcyjnego na Podkarpaciu, gdzie jest magazynowany w magazynach o łącznej powierzchni 5 ha i rozcinany – tłumaczy właściciel Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego „Rogala” w Przyłęku.

 

Na unowocześnianie technologii obróbki kamienia przedsiębiorstwo pozyskało kilka unijnych dotacji m.in. z przedakcesyjnych programów programu PHARE 2000, PHARE 2001, PHARE 2002 czy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Z tego ostatniego zakupiło maszynę do cięcia płyt z kamienia – piłę mostową.

 

- Bez pomocy funduszy unijnych ten zakład na pewno nie rozwinąłby aż w takim stopniu skrzydeł. Pozyskane środki zewnętrzne pozwalają nam przeprowadzić inwestycje, które stawiają nas w czołówce wytwórców nie tylko polskich, ale i europejskich – mówi Kazimierz Rogala. – Dzięki tym funduszom stajemy się przyjaźniejsi dla środowiska, bo maszyny, które zakupujmy są niskoemisyjne i wysokowydajne – dodaje.

 

Dorota Zańko

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości