60 milionów złotych na powrót na rynek pracy
PODKARPACKIE. Nabór z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na aktywną integrację osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
fot. Pixabay/CC0
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie ogłosił w poniedziałek (9 listopada br.) konkurs na składanie wniosków o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Dotyczy on aktywnej integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym prowadzonej przez ośrodki pomocy społecznej czy powiatowe centra pomocy rodzinie. Do rozdysponowania jest dokładnie 60 milionów złotych.
- Nie możemy zostawić bez pomocy tych, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji społecznej i mają poważne kłopoty z podjęciem zatrudnienia – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. - Takim osobom musimy pomóc rozwinąć samodzielność czy dostosować ich wykształcenie i kwalifikacjedo rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też eliminacja lub złagodzenie barier zdrowotnych, które utrudniają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Wsparciem zostanie objętych ponad dwa i pół tysiąca osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych oraz blisko 600 osób niepełnosprawnych.
Grupę docelową w co najmniej 30 % powinny stanowić osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowych Urzędach Pracy, dla których ustalono III profil pomocy (tzn. uznane za oddalone od rynku pracy i wymagające szczególnego wsparcia) i jednocześnie aktywizacja tych osób odbywa się we współpracy z PUP-ami w ramach Programu Aktywizacja i Integracja.
Typy projektów możliwe do realizacji w ramach konkursu:
Zintegrowane oraz zindywidualizowane programy realizowane w oparciu o ścieżkę reintegracji obejmujące
usługi aktywnej integracji o charakterze:
a) społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej (w tym: obowiązkowo stosowana jest praca socjalna
b) edukacyjnym, których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy,
c) zdrowotnym, których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy,
d) zawodowym, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy, pomoc w utrzymaniu zatrudnienia.
W ramach ścieżki reintegracji, obok usług aktywnej integracji mogą być realizowane usługi społeczne, o ile jest to niezbędne do zapewnienia indywidualizacji i kompleksowości wsparcia dla konkretnej osoby, rodziny i przyczynia się do realizacji celów aktywnej integracji, przy czym wsparcie jest skoncentrowane na osobie i jej potrzebach, a nie rozwijaniu usług.
Minimalny udział wkładu własnego beneficjenta wynosi 15 % wartości projektu. Nie określono maksymalnej wartości projektu, zaś minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. zł
Spotkanie informacyjne dotyczące założeń konkursu odbędzie się 27 listopada br. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy al. Ł. Cieplińskiego 4 w Rzeszowie o godzinie 10:00. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 10 grudnia 2015 roku do 12 stycznia 2016 roku.
Informacji udziela Wydział Integracji Społecznej EFS, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, ul. Poniatowskiego 10, tel. 17 850 92 82, 17 850 92 66, 17 850 92 68, 17 850 92 85, 17 850 92 94.