Laboratorium Biotechnologii Aeropolis otwarte
RZESZÓW, Ponad 7 milionów złotych kosztowała budowa wraz z wyposażeniem (3,4 mln zł) Laboratorium Biotechnologii "Aeropolis" dla Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Inwestycja dziś (23 października 2015) została oddana do użytku. Obiekt wybudowała i wyposażyła Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.
W Laboratorium Biotechnologii "Aeropolis" będą prowadzone badania z zakresu hodowli nierodzimych gatunków roślin, które są wykorzystywane w farmaceutyce i produkcji substytutów żywności. Naukowcy zamierzają tu także otrzymywać substancje, mikroorganizmy i rośliny odporne na szok cieplarniany. Będą tu również prowadzić badania nad organizami roślinnymi, które służą oczyszczaniu odpadów komunalnych i przemysłowych, rekultywacji terenów zdegradowanych.
- Labolatorium to będzie służyć nie tylko naukowcom. Jego celem jest pobudzanie innowacji podkarpackich przedsiębiorstw - podkreslił Janusz Janusz Fudała, prezes zarządu RARR S.A.
W tym nowoczesnym Laboratorium Biotechnologii Aeropolis, które mieści się na Zalesiu, funkcjonują cztery pracownie: roślinnych kultur in vitro, mikrobiologii i biotyzacji roślin, markerów molekularnych orazchromatografii. Powstała tu również specjalistyczna szklarnia oraz wiata wegetacyjna.
Obiekt został wyposażony w najnowczesniejszy sprzęt specjalistyczny, m.in. mikroskop fluorescencyjny z oprogramowaniem, cytometr przepływowy wykorzystywany do sortowania plemników (kontrola płci) u zwierząt hodowlanych, Aparat do Real-Time z funkcją HRM- do szybkiej i czułej identyfikacji oraz analizy odcinków DNA pochodzących z wirusów, bakterii, oraz roślin w badanym materiale.
Dorota Zańko