Powstanie polsko-ukraiński rezerwat "Roztocze"
Na pograniczu województw podkarpackiego, lubelskiego oraz ukraińskiego obwodu lwowskiego może do końca roku 2015 powstać rezerwat biosfery "Roztocze".
Fot. Jacek Karczmarz Wikimedia/Commons
O sprawie dyskutowano kilka dni temu w Zwierzyńcu. W spotkaniu wziął udział wiceminister środowiska i główny konserwator przyrody Piotr Otawski.
Dokumenty dotyczące rezerwatu, przygotowywane przez ekspertów, między innymi naukowców z UMCS w Lublinie zostaną w najbliższym czasie przekazane do UNESCO (program MAB - Man and Biosphere). Są tam szczegółowe informacje na temat flory i fauny zmarnowanych, metod i sposobów rozwoju różnorodności biologicznej.
Powstanie rezerwatu może zintensyfikować współpracę transgraniczną, co zaowocouje działaniami na rzecz ochrony środowiska w skali międzynarodowej, przyczyni się także do ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego (także łączącego obydwa narody i państwa), rozwoju turystyki i szeroko rozumianej współpracy ludzi po obydwu stronach granicy.
Idea międzynarodowego polsko-ukraińskiej rezerwatu Roztocze pojawiała się 25 lat temu. Jeszcze w październiku 2004 we Lwowie podpisano porozumienie o współpracy między regionalnej administracji państwowej i Lwowa oraz Podkarpackiego i Lubelskiego. Aby go utworzyć, konieczne było najpierw powołanie rezerwatów biosfery w obu krajach, by następnie połączyć je. To ponad 74 tysięcy hektarów (strefa rdzenna 3,3 tys. ha; buforowa 11 tys. ha; tranzytowa 60 tys. ha).
Rezerwat nie jest formą ochrony przyrody, ma znaczenie prestiżowe i promocyjne, podobnie jak wpisanie zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na świecie, w 117 krajach jest 631 rezerwatów biosfery.