Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Debata o prywatyzacji we WSPiA

Opublikowano: 2015-04-29 09:55:24, przez: admin, w kategorii: Polityka

RZESZÓW. Podsumowanie 25 lat przemian gospodarczych w Polsce.

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

 

Siedmiu ministrów skarbu państwa z ostatnich lat oraz prezesi największych państwowych spółek z udziałem Skarbu Państwa uczestniczyło w konferencji z okazji 25-lecia przemian gospodarczych w Polsce.

Rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny mówił, że grono gości i prelegentów jest najbardziej odpowiednie do dyskusji na temat przemian w polskiej gospodarce. – Są to osoby, które brały aktywny udział w tworzeniu naszej gospodarki w ostatnich 25 latach. Nieprzypadkowo konferencja odbywa się na Podkarpaciu i w naszej uczelni. Pamiętać należy, że wśród pięciu pierwszych spółek, które pojawiły się na Giełdzie była spółka z Krosna. Mamy tu dolinę lotniczą. W Rzeszowie mieści się również globalna spółka inwestująca na całym świecie, czyli Asseco Poland – wyliczał prof. Jerzy Posłuszny.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński przypominał, że z 8,5 tys. państwowych przedsiębiorstw w 1989 r. na proces prywatyzacji czeka tylko 3 proc. firm.

– Jednocześnie państwo zachowało wpływ na kluczowe sektory i firmy, których wartość stale rośnie - powiedział Włodzimierz Karpiński.

W wyniku przeprowadzonych przekształceń własnościowych zmieniła się struktura rynku pracy – w przemyśle 88 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw prywatnych, a pozostałe 12 proc. w sektorze przedsiębiorstw publicznych. – Jednak co ważne, przez 25 lat państwo nie utraciło kontroli nad strategicznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju gospodarki firmami.

- Skonsolidowaliśmy w ramach silnych grup kapitałowych przemysł wydobywczy, paliwowy, energetyczny, przemysł chemiczny, a w ubiegłym roku, tu chciałbym pogratulować obecnemu na sali wiceministrowi Zdzisławowi Gawlikowi, sektor zbrojeniowy – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Prof. Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP, wykładowca WSPiA. W trakcie dyskusji przypominał, że jest to kolejna jubileuszowa konferencja dotyczące przemian gospodarczych zorganizowana w WSPiA. Poprzednia odbyła się 5 lat temu z okazji 20-lecie przemian. Podkarpacie wybierane jest nie bez powodu. To tu bowiem bardzo prężnie rozwija się przemysł lotniczy, dzięki czemu nie jest to już Polska B, a lider w produkcji wysoko wyspecjalizowanych produktów.

Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, że największymi problemami ministrów skarbu państwa zazwyczaj były oczekiwania ministrów finansów. Chcieli oni jak najwyższych przychodów do budżetu. Drugi problem dotyczył podejrzeń co do sposobu prywatyzacji, przez co ministrowie często musieli tłumaczyć się przed prokuratorami.

Aleksander Grad przypomniał również że dzięki polskiej strategii prywatyzacji udało się uniknąć wielu błędów. Jako najważniejszy sukces przemian gospodarczych wymienił to, że państwo przeprowadziło prywatyzację, nie tworząc w Polsce klasy tzw. oligarchów.

Wspomnienia prywatyzacji wywoływały wiele emocji. Największe dotyczyły prywatyzacji PZU, Telekomunikacji Polskiej S. A. czy próby przejęcia Tarnowskich Azotów. Wątpliwości budziła też sprawa wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży przedsiębiorstw. Jednak zdaniem Wiesława Kaczmarka, więcej przemawia za sukcesem niż klęską prywatyzacji. Głównie dlatego, że ukształtował naszą rzeczywistość – tłumaczył Wiesław Kaczmarek.

 

 

 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Konferencja odbyła się w poniedziałek (27 kwietnia 2015 r.) w Auli Collegium Administrativum Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Partnerami konferencji byli Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Grupa Zbrojeniowa, PGNiG oraz Tauron. Patronat medialny: TVP Info oraz portale Biznes.pl i Onet.pl.

Uczestniczyli byli ministrowie skarbu państwa: Emil Wąsacz, Krzysztof Kaczmarek, Jacek Socha, Kazimierz Marcinkiewicz, Aleksander Grad, Mikołaj Budzanowski oraz prezesi największych spółek skarbu państwa. Wśród nich byli m.in. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź; Marek Woszczyk, szef PGE; Andrzej Klesyk, prezes PZU; Paweł Jarczewski, szef Grupy Azoty oraz Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Gośćmi konferencji byli także Adam Góral, prezes Asseco Poland i Marek Darecki, prezes WSK – PZL Rzeszów. Debaty poprowadzili dziennikarze: Janina Paradowska, Marek Tejchman i Juliusz Ćwieluch.

Listy do uczestników konferencji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie skierowali prezydent Bronisław Komorowski i premier Ewa Kopacz.

Dyskusja dotyczyła wpływu przekształceń własnościowych na polską gospodarkę w ostatnich 25 latach, roli czempionów narodowych w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz bezpieczeństwa obronnego Polski, szczególnie w kontekście konsolidacji przemysłu obronnego i jego wpływu na rozwój gospodarki.