Będzie mniej Lokalnych Grup Działania na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Nowe przepisy w PROW 2014-2020.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 jest komponent „Rozwój Lokalny kierowany przez Społeczność” pozwalający na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, przedsiębiorczość, odnowę i rozwój wsi. Zastąpi on Lokalne Strategie Rozwoju (Leader) .
W tym instrumencie zmienia się wiele rzeczy. Wzrasta rola Lokalnych Grup Działania, które oprócz wyboru projektów, będą odpowiedzialne za ustalenie kwoty wsparcia, a więc dofinansowania do poszczególnych projektów.
Ponadto zmianie ulega definicja obszaru funkcjonowania Lokalnych Grup Działania. Tym razem obszar objęty realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju musi obejmować co najmniej dwie gminy (spójne terytorialnie), a także obszar ten musi by zamieszkiwany przez minimum 30 tysięcy mieszkańców (dotychczas było 10 tysięcy) i nie więcej niż 150 tys. mieszkańców (akurat to się nie zmieniło).
Dotychczasowe LGD muszą organizować się na nowo. W województwie podkarpackim siedem Lokalnych Grup Działania nie spełnia nowych warunków. Są to:
1. Dolina Sanu (gmina Sanok, Tyrawa Wołoska)
2. Dorzecze Mleczki (Gać, Zarzecze, gmina Przeworsk)
3. Kresowi Sąsiedzi (Radymno, Laszki, Wielkie Oczy)
4. Lasovia (Ostrów, Niwiska, Cmolas)
5. Rozwój Ziemi Lubaczowskiej (Stary Dzików, Oleszyce, gmina Lubaczów)
6. Serce Roztocza (Horyniec, Narol, Cieszanów)
7. Subregion Magurski (Krempna, Nowy Żmigród)
Te LGD muszą się czy to połączyć z innymi, czy to rozwiązać. Warto dodać, że wśród nich są Grupy, które cechowały się niemałą aktywnością.