W Stalowej Woli powstanie Park Technologiczno-Przemysłowy
Na dotychczasowym składowisku popiołów powstaną za kilka lat nowe firmy. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak i prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Parku Technologiczno-Przemysłowego.
Powstanie on na terenach Jelni, gdzie do tej pory składowano popioły (odpady paleniskowe) z Elektrowni Stalowa Wola. Obszar ten to wkład Tauronu, który także udostępni przyległe tereny oraz wykona analizy prawno-ekonomiczne i powoła spółkę zarządzającą parkiem.
Zadaniem parku będzie uzbrojenie gruntów, budowa dróg, doprowadzenie mediów a następnie ściągnięcie inwestorów. Przede wszystkim chodzi o firmy z branż o wysokiej energochłonności i zapotrzebowaniu na parę technologiczną, jak np.: chemia budowlana, odlewnictwo i obróbka metali, przetwórstwo owocowo-warzywne, przetwórstwo tworzyw i ceramika budowlana.
Z kolei miasto uwzględni projekt parku w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz zaplanuje realizację inwestycji infrastrukturalnych.
- Pochłonie to kilkanaście milionów złotych, ale koszty te zwrócą się w ciągu czterech lat działalności - zapewnił prezydent Szlęzak.
Realizacja tej inwestycji będzie przebiegała etapowo. W pierwszym okresie zostanie przygotowany teren o powierzchni blisko 48ha dla 10 firm, które zatrudnią ok. 500 osób, natomiast w drugim etapie obszar parku ma wynieść 21 4ha, gdzie w 25 firmach znajdzie pracę 1200 osób.
- W tej chwili budujemy w Elektrowni Stalowa Wola blok gazowo-parowy. Para technologiczna, która - obok energii elektrycznej - będzie produkowana przez nową jednostkę, zostanie wykorzystana przez przedsiębiorców działających w parku technologiczno-przemysłowym - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia. - Oznacza to dla nas zwiększoną sprzedaż, podniesienie efektywności bloku oraz zwiększenie sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji.
Nowoczesny blok gazowo-parowy 400 MWe i 240 MWt w Stalowej Woli to największy tego typu projekt w Polsce. Inwestycja, której zakończenie zaplanowane jest na koniec 2014 roku, w lipcu br. uzyskała pozwolenie na budowę. Blok gazowo-parowy będzie wytwarzać energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji oraz ciepło w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych.
ac