Unia Europejska
Nowa unijna regulacja ma zapobiec wylesianiu i degradacji lasów
Od 30 grudnia tego roku zacznie w Polsce obowiązywać unijne rozporządzenie EUDR. Firmy, które zostaną nim objęte, będą musiały wykazać, że ich produkty – jak soja, wołowina, kawa, kakao, a przede wszystkim drewno i wyroby zawierające jego składniki, np. papier i tektura – pochodzą z legalnego źródła i nie są powiązane z obszarami, które zostały wylesione lub zdegradowane po 31 grudnia 2020 roku. więcej »
Zobacz także
Parlament Europejski rozpoczyna dziesiątą kadencję
Parlament Europejski został oficjalnie ukonstytuowany we wtorek w Strasburgu, po wyborach europejskich, które odbyły się w dniach 6-9 czerwca 2024 r.
Nature Restoration Law - ważne unijne prawo
Organizacja Eurocities, zrzeszająca 200 europejskich miast, w tym Rzeszów, apeluje do polskiego rządu o wprowadzenie unijnego prawa Nature Restoration Law (NRL), aby poradzić sobie z narastającym kryzysem życia w przestrzeni miejskiej. Polska ma decydujący głos w tej sprawie – losy NRL i polskich miast rozstrzygną się na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska 17 czerwca.
Bilans integracji z Polski z Unią Europejską
1 maja Polska obchodzi okrągłą, 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas była największym beneficjentem unijnych środków – od 2004 roku otrzymała z unijnego budżetu aż 161,6 mld euro netto, ale też liderem w ich wdrażaniu i wykorzystywaniu. Za tym poszły błyskawiczny rozwój gospodarczy, nowoczesna infrastruktura i innowacje.
-
Kursowanie autobusów MPK Rzeszów w dniach 30 października - 1 listopada br.
RZESZÓW. W dniach 31 października i 1 listopada br. w ramach akcji „ZNICZ” Zarząd transportu Miejskiego uruchamia się linie specjalne: „A”, „B”, „C”, „D”, „F”, „G”, „H”, „M”, „S” oraz „Z”. więcej »
-
Debata o podwyżkach cen energii w Parlamencie Europejskim
Przy wzrastających cenach gazu, obawiając się konsekwencji znaczącego wzrostu cen energii, Parlament dyskutował z Radą i Komisją jak zahamować ten kryzys. więcej »
-
Unia Europejska jest jednym z największych na świecie podmiotów handlowych - obok USA i Chin
-
Wyjaśniamy pięć zagadnień związanych z Europejskim Zielonym Ładem
Czego dotyczy Strategia na rzecz fali renowacji? Jaką część emisji gazów cieplarnianych generują produkcja i wykorzystanie energii? Wyjaśniamy pięć zagadnień związanych z Europejskim Zielonym Ładem, o które pytaliśmy w naszym quizie.\n więcej »
-
Czym jest zasada DNSH w Krajowym Planie Odbudowy?
Czym jest zasada DNSH, która ma kluczowe znaczenie dla inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy? Czy samorządy będą związane celami klimatycznymi w wydatkowaniu funduszy unijnych? więcej »
-
Statystyki śmiertelności na drogach w Unii Europejskiej
Najbezpieczniej na drogach jest w Szwecji, a najwyższy wskaźnik śmiertelnych wypadków notuje Rumunia. Europejskie drogi pozostają przy tym najbezpieczniejsze na świecie – statystyki śmiertelności są ponad czterokrotnie niższe od światowych wskaźników więcej »
-
Obywatele nadal postrzegają Unię E uropejską pozytywnie, ale chcą reform
Najnowszy sondaż przeprowadzony dla Parlamentu pokazuje wysokie poparcie dla UE mimo pandemii, ale połowa Europejczyków odczuwa lub obawia się wpływu Covid-19 na własne finanse. więcej »
-
Dochód minimalny w różnych krajach Unii Europejskiej
Choć systemy dochodu minimalnego funkcjonują we wszystkich państwach UE, znacznie różnią się między sobą. W wielu przypadkach kryteria kwalifikowalności i poziomy świadczeń wymagają unowocześnienia – wskazano w planie działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Think Tank PE przyjrzał się, jak powinny wyglądać unijne ramy ws. odpowiedniego dochodu minimalnego. więcej »
-
Odbudowa po COVID-19: jak będzie funkcjonował główny instrument UE?
Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności o wartości 672,5 mld euro jest filarem unijnego planu odbudowy po COVID-19 wspierającego reformy w odpowiedzi na kryzys. Na czym polega program i jak będzie dzielona pomoc? więcej »
-
800 euro za tonę. Podatek od plastiku ma wesprzeć walkę z COVID-19 w Europie
800 euro za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od 2021 r. trafi do unijnej kasy. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. więcej »